na zemní plyn dosahují podstatně vyšších účinností než jejich předchůdci. Další snížení spotřeby zemního plynu je již možné jen důsledným využitím tepelného obsahu spalin, které odcházejí z kotle. To umožňují jedině kondenzační kotle.
Jednou z částí emisí vznikajících při spalování plynu jsou vodní páry. U tradičních kotlů opouští spalovací komoru při velmi vysoké teplotě společně se spalinami – cca 11 % energie získané z paliva (tzv. latentní kondenzační teplo) se zbytečně ztrácí.
U kondenzačních kotlů prochází spaliny před tím, než opustí spalovací komoru, přes chladnější část výměníku, kde dochází při cca 55 °C ke kondenzaci obsažených vodních par (tzv. rosný bod). Latentní teplo z kondenzace je vraceno zpět do systému a efektivně využito. U konvenčních kotlů není uvažováno s využitím kondenzačního tepla – účinnost, vypočtená z výhřevnosti paliva, se pohybuje kolem 90 %.
Účinnost kondenzačních kotlů vychází rovněž ze vztahu k výhřevnosti, to znamená, že vypočteme u kotlů „neuvěřitelnou“ účinnost až 109% a při tom o 25% nižší spotřebu paliva.
Nyní máte možnost využít Kotlíkové dotace.